VSR-V2 Series
High vacuum vertical stages
Series Specifications
| Microstep Size (Default Resolution) | 0.09525 µm |
| Built-in Controller | |
| Recommended Controller | MCC (48 V) Recommended |
| AutoDetect | |
| Repeatability | < 1 µm (< 0.000039") |
| Loaded Backlash (10 N) | < 10 µm (< 0.000394") |
| Backlash | < 35 µm (< 0.001378") |
| Maximum Speed | 48 mm/s (1.890"/s) |
| Minimum Speed | 0.000058 mm/s (0.000002"/s) |
| Speed Resolution | 0.000058 mm/s (0.000002"/s) |
| Peak Thrust | 200 N (44.9 lb) |
| Maximum Continuous Thrust | 100 N (22.4 lb) |
| Maximum Centered Load | 100 N (22.4 lb) |
| Maximum Moment (Pitch) | 300 N⋅cm (424.8 oz⋅in) |
| Maximum Moment (Roll) | 300 N⋅cm (424.8 oz⋅in) |
| Maximum Moment (Yaw) | 300 N⋅cm (424.8 oz⋅in) |
| Pitch | 0.08° (1.396 mrad) |
| Roll | 0.08° (1.396 mrad) |
| Yaw | 0.08° (1.396 mrad) |
| Linear Motion Per Motor Rev | 1.2192 mm (0.048") |
| Motor Steps Per Rev | 200 |
| Motor Type | Stepper (2 phase) |
| Motor Rated Current | 700 mA/phase |
| Inductance | 8.7 mH/phase |
| Motor Connection | Teflon flying leads with D-sub15 connector |
| Default Resolution | 1/64 of a step |
| Mechanical Drive System | Precision Lead Screw |
| Limit or Home Sensing | Magnetic home sensor |
| Manual Control | |
| Axes of Motion | 1 |
| Mounting Interface | M6 and M3 threaded holes |
| Operating Temperature Range | 0-50 °C |
| CE Compliant | |
| Vacuum Compatible | High vacuum (10-6 Torr) |
Part Specifications Comparison
| Part Number | Travel Range | Accuracy (unidirectional) | Loaded Accuracy (10 N) | Horizontal Runout | Guide Type | Weight |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VSR20A-V2T4 | 20 mm (0.787") | 50 µm (0.001968") | 35 µm (0.001378") | < 30 µm (< 0.001181") | Ball Bearing | 0.560 kg (1.235 lb) |
| VSR40A-V2T4 | 40 mm (1.575") | 35 µm (0.001378") | 20 µm (0.000787") | < 35 µm (< 0.001378") | Crossed-Roller Bearing | 0.770 kg (1.698 lb) |
Specification Charts & Notes
Thrust or torque is a function of speed. The values given above are maximums. These values cannot both be achieved simultaneously (i.e. at maximum speed, the unit will not produce maximum thrust).
