ASR-E Series
Closed-loop motorized XY scanning stages with built-in motor encoders

Image is representative of the ASR-E Series and may not match the selected variant.
ASR100B120B-E03T3A
100 mm X 120 mm Travel
Starting Price: $6,523
Standard Lead Time: 1-5 Days
Purchase Options
Stand-alone
Total Price
$6,523 (USD) *
* These are our direct prices in USD to customers in North America. If you are in Canada, click the Canadian flag icon at the top right of the page to see CAD prices. If you are in a country outside North America where we have an exclusive distributor, please check with the distributor for pricing. Distributor prices might be slightly higher to factor in shipping and import fees. Click here for a list of Zaber's Distributors.
ASR100B120B-E03T3A Specifications
| Microstep Size (Default Resolution) | 0.15625 µm |
| Built-in Controller | |
| Recommended Controller | MCC (48 V) Recommended |
| AutoDetect | |
| Lower Travel Range | 100 mm (3.937") |
| Upper Travel Range | 120 mm (4.724") |
| Accuracy (unidirectional) | 60 µm (0.002362") |
| Repeatability | < 2 µm (< 0.000079") |
| Flatness | 20 µm (0.0008") |
| Backlash | < 8 µm (< 0.000315") |
| Maximum Speed | 85 mm/s (3.346"/s) |
| Minimum Speed | 0.000095 mm/s (0.000004"/s) |
| Speed Resolution | 0.000095 mm/s (0.000004"/s) |
| Encoder Resolution | 200 CPR (800 states/rev) |
| Encoder Type | Rotary quadrature encoder |
| Peak Thrust | 95 N (21.3 lb) |
| Maximum Continuous Thrust | 95 N (21.3 lb) |
| Maximum Centered Load | 100 N (22.4 lb) |
| Horizontal Runout | < 16 µm (< 0.000630") |
| Pitch | 0.05° (0.873 mrad) |
| Roll | 0.02° (0.349 mrad) |
| Yaw | 0.03° (0.523 mrad) |
| Linear Motion Per Motor Rev | 2.00 mm (0.079") |
| Motor Steps Per Rev | 200 |
| Motor Type | Stepper (2 phase) |
| Motor Rated Current | 1500 mA/phase |
| Motor Winding Resistance | 2.05 ohms/phase |
| Inductance | 1 mH/phase |
| Motor Connection | D-sub 15 |
| Default Resolution | 1/64 of a step |
| Guide Type | Crossed roller bearing |
| Mechanical Drive System | Precision lead screw |
| Limit or Home Sensing | Magnetic, adjustable home and away sensors |
| Axes of Motion | 2 |
| Mounting Interface | Separate mounting adaptors available |
| Operating Temperature Range | 0 to 50 °C |
| CE Compliant | |
| Vacuum Compatible | |
| Weight | 3.0 kg (6.614 lb) |
Specification Charts & Notes
Thrust or torque is a function of speed. The values given above are maximums. These values cannot both be achieved simultaneously (i.e. at maximum speed, the unit will not produce maximum thrust).
