LSM-V2 Series
High vacuum miniature motorized linear stages

Image is representative of the LSM-V2 Series and may not match the selected variant.
LSM025A-V2T4
25 mm Travel | Fine Resolution | Low Speed
Starting Price: $5,379
Standard Lead Time: 7-10 Days
Purchase Options
Stand-alone
Total Price
$5,379 (USD) *
* These are our direct prices in USD to customers in North America. If you are in Canada, click the Canadian flag icon at the top right of the page to see CAD prices. If you are in a country outside North America where we have an exclusive distributor, please check with the distributor for pricing. Distributor prices might be slightly higher to factor in shipping and import fees. Click here for a list of Zaber's Distributors.
LSM025A-V2T4 Specifications
| Microstep Size (Default Resolution) | 0.047625 µm |
| Built-in Controller | |
| Recommended Controller | MCC (48 V) Recommended |
| AutoDetect | |
| Travel Range | 25.4 mm (1.000") |
| Accuracy (unidirectional) | 15 µm (0.000591") |
| Repeatability | < 3 µm (< 0.000118") |
| Backlash | < 12 µm (< 0.000472") |
| Maximum Speed | 24 mm/s (0.945"/s) |
| Minimum Speed | 0.000029 mm/s (0.000001"/s) |
| Speed Resolution | 0.000029 mm/s (0.000001"/s) |
| Encoder Type | |
| Peak Thrust | 35 N (7.8 lb) |
| Maximum Continuous Thrust | 25 N (5.6 lb) |
| Maximum Centered Load | 100 N (22.4 lb) |
| Maximum Moment (Pitch) | 300 N⋅cm (424.8 oz⋅in) |
| Maximum Moment (Roll) | 300 N⋅cm (424.8 oz⋅in) |
| Maximum Moment (Yaw) | 300 N⋅cm (424.8 oz⋅in) |
| Vertical Runout | < 8 µm (< 0.000315") |
| Horizontal Runout | < 12 µm (< 0.000472") |
| Pitch | 0.02° (0.349 mrad) |
| Roll | 0.02° (0.349 mrad) |
| Yaw | 0.03° (0.523 mrad) |
| Stiffness in Pitch | 55 N⋅m/° (317 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Roll | 52.5 N⋅m/° (332 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Yaw | 85 N⋅m/° (205 µrad/N⋅m) |
| Linear Motion Per Motor Rev | 0.6096 mm (0.024") |
| Motor Steps Per Rev | 200 |
| Motor Type | Stepper (2 phase) |
| Motor Rated Current | 800 mA/phase |
| Inductance | 3.5 mH/phase |
| Motor Connection | Teflon flying leads with D-sub15 connector |
| Default Resolution | 1/64 of a step |
| Guide Type | Needle roller bearing |
| Mechanical Drive System | Precision lead screw |
| Limit or Home Sensing | Magnetic hall sensor |
| Manual Control | |
| Axes of Motion | 1 |
| Mounting Interface | M3 and M6 threaded holes and M4 threaded centre hole |
| Stage Parallelism | < 25 µm (< 0.000984") |
| Operating Temperature Range | 0 to 50 °C |
| CE Compliant | |
| Vacuum Compatible | High vacuum (10-6 Torr) |
| Weight | 0.39 kg (0.860 lb) |
Specification Charts & Notes
Thrust or torque is a function of speed. The values given above are maximums. These values cannot both be achieved simultaneously (i.e. at maximum speed, the unit will not produce maximum thrust).
