X-LSM Series
Miniature motorized linear stages with built-in controllers

Image is representative of the X-LSM Series and may not match the selected variant.
X-LSM150A
150 mm Travel | Fine Resolution | Low Speed
Starting Price: $2,742
Standard Lead Time: 1-5 Days
Purchase Options
Add KX14A accessory kit (+ $173)
North America, 48 V. Powers multiple axes
- 1 x PS14S-48V37: Power Supply, 48 V 3.75 A
- 1 x X-DC02: Data Cable, 2 ft (0.6 m), X-Series Products
- 1 x X-USBDC: USB to Serial Converter Cable, M8 Female Plug, X-Series Products
Total Price
$2,910 (USD) *
Add KX13A accessory kit (+ $98)
North America, 48 V. Powers one axis
- 1 x PS13S-48V12: Power Supply, 48 V 1.25 A
- 1 x X-DC02: Data Cable, 2 ft (0.6 m), X-Series Products
- 1 x X-USBDC: USB to Serial Converter Cable, M8 Female Plug, X-Series Products
Total Price
$2,835 (USD) *
Add PTB2 accessory (+ $5)
Power Supply Not Included
- 1 x PTB2: Power Terminal Block, 2 Pin, 5 mm Pitch, for Custom Power Supply
Total Price
$2,742 (USD) *
* These are our direct prices in USD to customers in North America. If you are in Canada, click the Canadian flag icon at the top right of the page to see CAD prices. If you are in a country outside North America where we have an exclusive distributor, please check with the distributor for pricing. Distributor prices might be slightly higher to factor in shipping and import fees. Click here for a list of Zaber's Distributors.
X-LSM150A Specifications
| Microstep Size (Default Resolution) | 0.047625 µm |
| Built-in Controller | |
| Travel Range | 152.4 mm (6.000") |
| Accuracy (unidirectional) | 50 µm (0.001968") |
| Repeatability | < 3 µm (< 0.000118") |
| Backlash | < 12 µm (< 0.000472") |
| Maximum Speed | 26 mm/s (1.024"/s) |
| Minimum Speed | 0.000029 mm/s (0.000001"/s) |
| Speed Resolution | 0.000029 mm/s (0.000001"/s) |
| Encoder Type | |
| Peak Thrust | 55 N (12.3 lb) |
| Back-driving Force* | Non-back-driving |
| Maximum Continuous Thrust | 25 N (5.6 lb) |
| Communication Interface | RS-232 |
| Communication Protocol | Zaber ASCII (Default), Zaber Binary |
| Data Cable Connection | Locking 4-pin M8 |
| Maximum Centered Load | 250 N (56.1 lb) |
| Maximum Moment (Pitch) | 4 N⋅m (3.0 ft⋅lb) |
| Maximum Moment (Roll) | 10 N⋅m (7.4 ft⋅lb) |
| Maximum Moment (Yaw) | 4 N⋅m (3.0 ft⋅lb) |
| Vertical Runout | < 20 µm (< 0.000787") |
| Horizontal Runout | < 20 µm (< 0.000787") |
| Pitch | 0.035° (0.611 mrad) |
| Roll | 0.035° (0.611 mrad) |
| Yaw | 0.045° (0.785 mrad) |
| Stiffness in Pitch | 150 N⋅m/° (116 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Roll | 150 N⋅m/° (116 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Yaw | 150 N⋅m/° (116 µrad/N⋅m) |
| Power Supply | 24-48 VDC |
| Power Plug | 2-pin Screw Terminal |
| Maximum Current Draw | 350 mA |
| Linear Motion Per Motor Rev | 0.6096 mm (0.024") |
| Motor Steps Per Rev | 200 |
| Motor Type | Stepper (2 phase) |
| Motor Rated Current | 600 mA/phase |
| Inductance | 3.5 mH/phase |
| Default Resolution | 1/64 of a step |
| Guide Type | Recirculating ball bearing |
| Mechanical Drive System | Precision lead screw |
| Limit or Home Sensing | Magnetic hall sensor |
| Manual Control | |
| Axes of Motion | 1 |
| LED Indicators | |
| Mounting Interface | M3 and M6 threaded holes and M4 threaded centre hole |
| Stage Parallelism | < 25 µm (< 0.000984") |
| Operating Temperature Range | 0 to 50 °C |
| CE Compliant | |
| Vacuum Compatible | |
| Weight | 0.41 kg (0.904 lb) |
Specification Charts & Notes
Thrust or torque is a function of speed. The values given above are maximums. These values cannot both be achieved simultaneously (i.e. at maximum speed, the unit will not produce maximum thrust).
