LSQ Series
High-speed motorized linear stages

Image is representative of the LSQ Series and may not match the selected variant.
LSQ075A-T3A
75 mm Travel | Fine Resolution | Low Speed
Starting Price: $1,845
Standard Lead Time: 1-5 Days
Purchase Options
Stand-alone
Total Price
$1,845 (USD) *
* These are our direct prices in USD to customers in North America. If you are in Canada, click the Canadian flag icon at the top right of the page to see CAD prices. If you are in a country outside North America where we have an exclusive distributor, please check with the distributor for pricing. Distributor prices might be slightly higher to factor in shipping and import fees. Click here for a list of Zaber's Distributors.
LSQ075A-T3A Specifications
| Microstep Size (Default Resolution) | 0.09921875 µm |
| Built-in Controller | |
| Recommended Controller | MCC (48 V) Recommended |
| AutoDetect | |
| Travel Range | 75 mm (2.953") |
| Accuracy (unidirectional) | 35 µm (0.001378") |
| Repeatability | < 2 µm (< 0.000079") |
| Backlash | < 15 µm (< 0.000591") |
| Maximum Speed | 53 mm/s (2.087"/s) |
| Minimum Speed | 0.000061 mm/s (0.000002"/s) |
| Speed Resolution | 0.000061 mm/s (0.000002"/s) |
| Encoder Type | |
| Peak Thrust | 275 N (61.7 lb) |
| Back-driving Force* | Non-back-driving |
| Maximum Continuous Thrust | 100 N (22.4 lb) |
| Maximum Centered Load | 500 N (112.1 lb) |
| Maximum Moment (Pitch) | 6 N⋅m (4.4 ft⋅lb) |
| Maximum Moment (Roll) | 20 N⋅m (14.8 ft⋅lb) |
| Maximum Moment (Yaw) | 6 N⋅m (4.4 ft⋅lb) |
| Vertical Runout | < 30 µm (< 0.001181") |
| Horizontal Runout | < 20 µm (< 0.000787") |
| Pitch | 0.06° (1.047 mrad) |
| Roll | 0.03° (0.523 mrad) |
| Yaw | 0.03° (0.523 mrad) |
| Stiffness in Pitch | 150 N⋅m/° (116 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Roll | 225 N⋅m/° (78 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Yaw | 150 N⋅m/° (116 µrad/N⋅m) |
| Linear Motion Per Motor Rev | 1.27 mm (0.050") |
| Motor Steps Per Rev | 200 |
| Motor Type | Stepper (2 phase) |
| Motor Rated Current | 2300 mA/phase |
| Motor Winding Resistance | 1 ohms/phase |
| Inductance | 2.2 mH/phase |
| Motor Connection | D-sub 15 |
| Motor Rotor Inertia | 73 g⋅cm2 |
| Default Resolution | 1/64 of a step |
| Guide Type | Recirculating Ball Linear Guide |
| Mechanical Drive System | Precision lead screw |
| Limit or Home Sensing | Magnetic home sensor |
| Axes of Motion | 1 |
| Mounting Interface | M6 threaded holes and 8-32 threaded holes |
| Stage Parallelism | < 100 µm (< 0.003937") |
| Operating Temperature Range | 0 to 50 °C |
| CE Compliant | |
| Vacuum Compatible | |
| Weight | 1.20 kg (2.646 lb) |
Specification Charts & Notes
Thrust or torque is a function of speed. The values given above are maximums. These values cannot both be achieved simultaneously (i.e. at maximum speed, the unit will not produce maximum thrust).
