X-LSQ-E Series
High-speed motorized linear stages with built-in controllers, motor encoders

Image is representative of the X-LSQ-E Series and may not match the selected variant.
X-LSQ300D-E01
300 mm Travel | Coarse Resolution | High Speed
Starting Price: $3,790
Standard Lead Time: 1-5 Days
Purchase Options
Add KX14C accessory kit (+ $182)
North America, 48 V. Powers multiple axes
- 1 x PS14S-48V37: Power Supply, 48 V 3.75 A
- 1 x X-DC06: Data Cable, 6 ft (2 m), X-Series Products
- 1 x X-USBDC: USB to Serial Converter Cable, M8 Female Plug, X-Series Products
Total Price
$3,967 (USD) *
Add PTB2 accessory (+ $5)
Power Supply Not Included
- 1 x PTB2: Power Terminal Block, 2 Pin, 5 mm Pitch, for Custom Power Supply
Total Price
$3,790 (USD) *
* These are our direct prices in USD to customers in North America. If you are in Canada, click the Canadian flag icon at the top right of the page to see CAD prices. If you are in a country outside North America where we have an exclusive distributor, please check with the distributor for pricing. Distributor prices might be slightly higher to factor in shipping and import fees. Click here for a list of Zaber's Distributors.
X-LSQ300D-E01 Specifications
| Microstep Size (Default Resolution) | 1.984375 µm |
| Built-in Controller | |
| Travel Range | 300 mm (11.811") |
| Accuracy (unidirectional) | 145 µm (0.005709") |
| Repeatability | < 10 µm (< 0.000394") |
| Backlash | < 75 µm (< 0.002953") |
| Maximum Speed | 1000 mm/s (39.370"/s) |
| Minimum Speed | 0.001212 mm/s (0.000048"/s) |
| Speed Resolution | 0.001212 mm/s (0.000048"/s) |
| Encoder Resolution | 500 CPR (2000 states/rev) |
| Encoder Type | Rotary quadrature encoder |
| Peak Thrust | 35 N (7.8 lb) |
| Back-driving Force* | (± 30%) 12 N (2.7 lb) |
| Maximum Continuous Thrust | 18 N (4.0 lb) |
| Communication Interface | RS-232 |
| Communication Protocol | Zaber ASCII (Default), Zaber Binary |
| Data Cable Connection | Locking 4-pin M8 |
| Maximum Centered Load | 500 N (112.1 lb) |
| Maximum Moment (Pitch) | 6 N⋅m (4.4 ft⋅lb) |
| Maximum Moment (Roll) | 20 N⋅m (14.8 ft⋅lb) |
| Maximum Moment (Yaw) | 6 N⋅m (4.4 ft⋅lb) |
| Vertical Runout | < 30 µm (< 0.001181") |
| Horizontal Runout | < 35 µm (< 0.001378") |
| Pitch | 0.06° (1.047 mrad) |
| Roll | 0.03° (0.523 mrad) |
| Yaw | 0.03° (0.523 mrad) |
| Stiffness in Pitch | 150 N⋅m/° (116 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Roll | 225 N⋅m/° (78 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Yaw | 150 N⋅m/° (116 µrad/N⋅m) |
| Power Supply | 24-48 VDC |
| Power Plug | 2-pin Screw Terminal |
| Maximum Current Draw | 1450 mA |
| Linear Motion Per Motor Rev | 25.4 mm (1.000") |
| Motor Steps Per Rev | 200 |
| Motor Type | Stepper (2 phase) |
| Motor Rated Current | 2300 mA/phase |
| Inductance | 2.2 mH/phase |
| Default Resolution | 1/64 of a step |
| Guide Type | Recirculating Ball Linear Guide |
| Mechanical Drive System | Precision lead screw |
| Limit or Home Sensing | Magnetic home sensor |
| Manual Control | Indexed knob with push switch |
| Axes of Motion | 1 |
| LED Indicators | |
| Mounting Interface | M6 threaded holes and 8-32 threaded holes |
| Stage Parallelism | < 100 µm (< 0.003937") |
| Operating Temperature Range | 0 to 50 °C |
| CE Compliant | |
| Vacuum Compatible | |
| Weight | 1.80 kg (3.968 lb) |
Specification Charts & Notes
Thrust or torque is a function of speed. The values given above are maximums. These values cannot both be achieved simultaneously (i.e. at maximum speed, the unit will not produce maximum thrust).
