X-LRT-C Series
High load, motorized linear stages with built-in controllers and dust covers

Image is representative of the X-LRT-C Series and may not match the selected variant.
X-LRT1000HL-C
Ball-screw Driven | 1000 mm Travel | Medium Resolution | Medium Speed
Starting Price: $5,406
Standard Lead Time: 1-5 Days
Purchase Options
Add KX15N accessory kit (+ $279)
North America, 48 V. Powers multiple axes
- 1 x PS15S-48V65: Power Supply, 48 V 6.5 A
- 1 x X-DC02: Data Cable, 2 ft (0.6 m), X-Series Products
- 1 x X-DC02-NP: Data Cable, 2 ft (0.6 m), No Power, X-Series Products
- 1 x X-USBDC: USB to Serial Converter Cable, M8 Female Plug, X-Series Products
Total Price
$5,680 (USD) *
Add KX14N accessory kit (+ $191)
North America, 48 V. Powers multiple axes
- 1 x PS14S-48V37: Power Supply, 48 V 3.75 A
- 1 x X-DC02: Data Cable, 2 ft (0.6 m), X-Series Products
- 1 x X-DC02-NP: Data Cable, 2 ft (0.6 m), No Power, X-Series Products
- 1 x X-USBDC: USB to Serial Converter Cable, M8 Female Plug, X-Series Products
Total Price
$5,592 (USD) *
Add PTB2 accessory (+ $5)
Power Supply Not Included
- 1 x PTB2: Power Terminal Block, 2 Pin, 5 mm Pitch, for Custom Power Supply
Total Price
$5,406 (USD) *
* These are our direct prices in USD to customers in North America. If you are in Canada, click the Canadian flag icon at the top right of the page to see CAD prices. If you are in a country outside North America where we have an exclusive distributor, please check with the distributor for pricing. Distributor prices might be slightly higher to factor in shipping and import fees. Click here for a list of Zaber's Distributors.
X-LRT1000HL-C Specifications
| Microstep Size (Default Resolution) | 0.390625 µm |
| Built-in Controller | |
| Travel Range | 1000 mm (39.370") |
| Accuracy (unidirectional) | 450 µm (0.017716") |
| Repeatability | < 4 µm (< 0.000157") |
| Backlash | < 25 µm (< 0.000984") |
| Maximum Speed | 95 mm/s (3.740"/s) |
| Minimum Speed | 0.000239 mm/s (0.000009"/s) |
| Speed Resolution | 0.000239 mm/s (0.000009"/s) |
| Peak Thrust | 1200 N (269.1 lb) |
| Back-driving Force* | (± 30%) 157 N (35.2 lb) |
| Maximum Continuous Thrust | 1200 N (269.1 lb) |
| Communication Interface | RS-232 |
| Communication Protocol | Zaber ASCII |
| Data Cable Connection | Locking 4-pin M8 |
| Maximum Centered Load | 2940 N (659.3 lb) |
| Maximum Moment (Pitch) | 70 N⋅m (51.7 ft⋅lb) |
| Maximum Moment (Roll) | 120 N⋅m (88.6 ft⋅lb) |
| Maximum Moment (Yaw) | 70 N⋅m (51.7 ft⋅lb) |
| Vertical Runout | < 10 µm (< 0.000394") |
| Horizontal Runout | < 50 µm (< 0.001968") |
| Pitch | 0.015° (0.262 mrad) |
| Roll | 0.02° (0.349 mrad) |
| Yaw | 0.03° (0.523 mrad) |
| Stiffness in Pitch | 1400 N⋅m/° (12 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Roll | 700 N⋅m/° (25 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Yaw | 1200 N⋅m/° (15 µrad/N⋅m) |
| Power Supply | 24-48 VDC |
| Power Plug | 2-pin screw terminal |
| Maximum Current Draw | 3600 mA |
| Linear Motion Per Motor Rev | 5 mm (0.197") |
| Motor Steps Per Rev | 200 |
| Motor Type | Stepper (2 phase) |
| Motor Rated Current | 3000 mA/phase |
| Inductance | 2 mH/phase |
| Default Resolution | 1/64 of a step |
| Guide Type | Recirculating Ball Linear Guide |
| Mechanical Drive System | Precision ball screw |
| Limit or Home Sensing | Magnetic home sensor |
| Manual Control | Indexed knob with push switch |
| Axes of Motion | 1 |
| LED Indicators | |
| Operating Temperature Range | 0 to 50 °C |
| CE Compliant | |
| Vacuum Compatible | |
| Weight | 8.393 kg (18.503 lb) |
Specification Charts & Notes
Thrust or torque is a function of speed. The values given above are maximums. These values cannot both be achieved simultaneously (i.e. at maximum speed, the unit will not produce maximum thrust).
