LRT-C Series
High load motorized linear stages with dust covers

Image is representative of the LRT-C Series and may not match the selected variant.
LRT0100AL-CT3A
Lead-screw Driven | 100 mm Travel | Fine Resolution | Low Speed
Starting Price: $3,372
Standard Lead Time: 1-5 Days
Purchase Options
Stand-alone
Total Price
$3,372 (USD) *
* These are our direct prices in USD to customers in North America. If you are in Canada, click the Canadian flag icon at the top right of the page to see CAD prices. If you are in a country outside North America where we have an exclusive distributor, please check with the distributor for pricing. Distributor prices might be slightly higher to factor in shipping and import fees. Click here for a list of Zaber's Distributors.
LRT0100AL-CT3A Specifications
| Microstep Size (Default Resolution) | 0.124023438 µm |
| Built-in Controller | |
| Recommended Controller | MCC (48 V) Recommended |
| AutoDetect | |
| Travel Range | 100 mm (3.937") |
| Accuracy (unidirectional) | 25 µm (0.000984") |
| Repeatability | < 4 µm (< 0.000157") |
| Backlash | < 12 µm (< 0.000472") |
| Maximum Speed | 45 mm/s (1.772"/s) |
| Minimum Speed | 0.000076 mm/s (0.000003"/s) |
| Speed Resolution | 0.000076 mm/s (0.000003"/s) |
| Peak Thrust | 1200 N (269.1 lb) |
| Back-driving Force* | Non-back-driving |
| Maximum Continuous Thrust | 1200 N (269.1 lb) |
| Maximum Centered Load | 2940 N (659.3 lb) |
| Maximum Moment (Pitch) | 70 N⋅m (51.7 ft⋅lb) |
| Maximum Moment (Roll) | 120 N⋅m (88.6 ft⋅lb) |
| Maximum Moment (Yaw) | 70 N⋅m (51.7 ft⋅lb) |
| Vertical Runout | < 10 µm (< 0.000394") |
| Horizontal Runout | < 50 µm (< 0.001968") |
| Pitch | 0.015° (0.262 mrad) |
| Roll | 0.02° (0.349 mrad) |
| Yaw | 0.03° (0.523 mrad) |
| Stiffness in Pitch | 1400 N⋅m/° (12 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Roll | 700 N⋅m/° (25 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Yaw | 1200 N⋅m/° (15 µrad/N⋅m) |
| Linear Motion Per Motor Rev | 1.5875 mm (0.062") |
| Motor Steps Per Rev | 200 |
| Motor Type | Stepper (2 phase) |
| Motor Rated Current | 3000 mA/phase |
| Motor Winding Resistance | 0.53 ohms/phase |
| Inductance | 2 mH/phase |
| Motor Connection | D-sub 15 |
| Default Resolution | 1/64 of a step |
| Guide Type | Recirculating Ball Linear Guide |
| Mechanical Drive System | Precision lead screw |
| Limit or Home Sensing | Magnetic home sensor |
| Axes of Motion | 1 |
| Operating Temperature Range | 0 to 50 °C |
| CE Compliant | |
| Vacuum Compatible | |
| Weight | 3.65 kg (8.047 lb) |
Specification Charts & Notes
Thrust or torque is a function of speed. The values given above are maximums. These values cannot both be achieved simultaneously (i.e. at maximum speed, the unit will not produce maximum thrust).
