LRQ-EC Series
Motorized linear stages with built-in motor encoders, dust covers

Image is representative of the LRQ-EC Series and may not match the selected variant.
LRQ300HL-E01CT3A
Ball-screw Driven | 300 mm Travel | Fine Resolution | Low Speed | Inline Drive
Starting Price: $3,642
Standard Lead Time: 1-5 Days
Purchase Options
Stand-alone
Total Price
$3,642 (USD) *
* These are our direct prices in USD to customers in North America. If you are in Canada, click the Canadian flag icon at the top right of the page to see CAD prices. If you are in a country outside North America where we have an exclusive distributor, please check with the distributor for pricing. Distributor prices might be slightly higher to factor in shipping and import fees. Click here for a list of Zaber's Distributors.
LRQ300HL-E01CT3A Specifications
| Microstep Size (Default Resolution) | 0.1953125 µm |
| Built-in Controller | |
| Recommended Controller | MCC (48 V) Recommended |
| AutoDetect | |
| Travel Range | 300 mm (11.811") |
| Accuracy (unidirectional) | 70 µm (0.002756") |
| Repeatability | < 5 µm (< 0.000197") |
| Backlash | < 30 µm (< 0.001181") |
| Maximum Speed | 110 mm/s (4.331"/s) |
| Minimum Speed | 0.000119 mm/s (0.000005"/s) |
| Speed Resolution | 0.000119 mm/s (0.000005"/s) |
| Encoder Resolution | 500 CPR (2000 states/rev) |
| Encoder Type | Rotary quadrature encoder |
| Peak Thrust | 500 N (112.1 lb) |
| Back-driving Force* | (± 30%) 106 N (23.8 lb) |
| Maximum Continuous Thrust | 200 N (44.9 lb) |
| Maximum Centered Load | 1000 N (224.3 lb) |
| Maximum Moment (Pitch) | 30 N⋅m (22.1 ft⋅lb) |
| Maximum Moment (Roll) | 30 N⋅m (22.1 ft⋅lb) |
| Maximum Moment (Yaw) | 30 N⋅m (22.1 ft⋅lb) |
| Vertical Runout | < 35 µm (< 0.001378") |
| Horizontal Runout | < 30 µm (< 0.001181") |
| Pitch | 0.034° (0.593 mrad) |
| Roll | 0.015° (0.262 mrad) |
| Yaw | 0.03° (0.523 mrad) |
| Stiffness in Pitch | 250 N⋅m/° (70 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Roll | 600 N⋅m/° (29 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Yaw | 430 N⋅m/° (41 µrad/N⋅m) |
| Linear Motion Per Motor Rev | 2.5 mm (0.098") |
| Motor Steps Per Rev | 200 |
| Motor Type | Stepper (2 phase) |
| Motor Rated Current | 2300 mA/phase |
| Motor Winding Resistance | 1 ohms/phase |
| Inductance | 2.2 mH/phase |
| Motor Connection | D-sub 15 |
| Default Resolution | 1/64 of a step |
| Guide Type | Recirculating Ball Linear Guide |
| Mechanical Drive System | Precision ball screw |
| Limit or Home Sensing | Magnetic home sensor |
| Axes of Motion | 1 |
| Mounting Interface | M6 and M3 threaded holes |
| Operating Temperature Range | 0 to 50 °C |
| CE Compliant | |
| Vacuum Compatible | |
| Weight | 3.63 kg (8.003 lb) |
Specification Charts & Notes
Thrust or torque is a function of speed. The values given above are maximums. These values cannot both be achieved simultaneously (i.e. at maximum speed, the unit will not produce maximum thrust).
