TSB Series
Translation stages

Image is representative of the TSB Series and may not match the selected variant.
TSB28M-MH25
25 mm Travel | M6 Thread | With Precision Manual Micrometer Head
Starting Price: $537
Standard Lead Time: 1-5 Days
Purchase Options
Stand-alone
Total Price
$537 (USD) *
* These are our direct prices in USD to customers in North America. If you are in Canada, click the Canadian flag icon at the top right of the page to see CAD prices. If you are in a country outside North America where we have an exclusive distributor, please check with the distributor for pricing. Distributor prices might be slightly higher to factor in shipping and import fees. Click here for a list of Zaber's Distributors.
TSB28M-MH25 Specifications
| Microstep Size (Default Resolution) | 10 µm |
| AutoDetect | |
| Travel Range | 25 mm (0.984") |
| Maximum Centered Load | 100 N (22.4 lb) |
| Maximum Moment (Pitch) | 40 N⋅cm (56.6 oz⋅in) |
| Maximum Moment (Roll) | 125 N⋅cm (177.0 oz⋅in) |
| Maximum Moment (Yaw) | 40 N⋅cm (56.6 oz⋅in) |
| Motor Type | |
| Guide Type | Ball bearing |
| Axes of Motion | 1 |
| Mounting Interface | M6 threaded holes |
| Stage Parallelism | < 100 µm (< 0.003937") |
| Operating Temperature Range | 0 to 75 °C |
| CE Compliant | |
| Vacuum Compatible | |
| Weight | 0.48 kg (1.058 lb) |
