LDA-AE Series
High precision linear motor stages with built-in linear encoders

Image is representative of the LDA-AE Series and may not match the selected variant.
LDA150A-AE53T10A
150 mm Travel
Starting Price: $7,378
Standard Lead Time: 1-5 Days
Purchase Options
Stand-alone
Total Price
$7,378 (USD) *
* These are our direct prices in USD to customers in North America. If you are in Canada, click the Canadian flag icon at the top right of the page to see CAD prices. If you are in a country outside North America where we have an exclusive distributor, please check with the distributor for pricing. Distributor prices might be slightly higher to factor in shipping and import fees. Click here for a list of Zaber's Distributors.
LDA150A-AE53T10A Specifications
| Built-in Controller | |
| Recommended Controller | MCC (48 V) Recommended |
| AutoDetect | |
| Travel Range | 150 mm (5.905") |
| Accuracy (unidirectional) | 1.5 µm (0.000059") |
| Repeatability | < 0.2 µm (< 0.000008") |
| Minimum Incremental Move | 12 nm |
| Maximum Acceleration | 24.5 m/s2 (2.50 g) |
| Maximum Speed | 800 mm/s (31.496"/s) |
| Minimum Speed | 0.61 nm/s |
| Speed Resolution | 0.61 nm/s |
| Encoder Type | Linear analog encoder |
| Encoder Count Size | 1 nm |
| Peak Thrust | 16 N (3.6 lb) |
| Maximum Continuous Thrust | 6 N (1.3 lb) |
| Maximum Centered Load | 100 N (22.4 lb) |
| Maximum Moment (Pitch) | 500 N⋅cm (708.1 oz⋅in) |
| Maximum Moment (Roll) | 500 N⋅cm (708.1 oz⋅in) |
| Maximum Moment (Yaw) | 500 N⋅cm (708.1 oz⋅in) |
| Vertical Runout | < 15 µm (< 0.000591") |
| Horizontal Runout | < 10 µm (< 0.000394") |
| Typical Velocity Stability | ± 0.33% at 100 mm/s with a 1.0 kg payload |
| Pitch | 0.02° (0.349 mrad) |
| Roll | 0.015° (0.262 mrad) |
| Yaw | 0.005° (0.087 mrad) |
| Stiffness in Pitch | 3000 N⋅m/° (6 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Roll | 700 N⋅m/° (25 µrad/N⋅m) |
| Stiffness in Yaw | 1750 N⋅m/° (10 µrad/N⋅m) |
| Motor Type | Moving Magnet Track Linear Motor |
| Motor Rated Current | 1800 mA/phase |
| Force Constant | 3.7 N/A (0.8 lbs/A) |
| Motor Winding Resistance | 2.3 ohms/phase |
| Inductance | 0.09 mH/phase |
| Motor Connection | D-sub 26 |
| Guide Type | Crossed-Roller Bearing |
| Limit or Home Sensing | Optical Index Mark |
| Axes of Motion | 1 |
| Mounting Interface | M6 threaded holes |
| Moving Mass | 0.67 kg (1.474 lbs) |
| Operating Temperature Range | 0 to 50 °C |
| CE Compliant | |
| Vacuum Compatible | |
| Weight | 1.78 kg (3.924 lb) |
