(Legacy) X-MCB1 Series
Stepper motor controllers

Image is representative of the X-MCB1 Series and may not match the selected variant.
X-MCB1
Stepper Motor Controller | 2 Phase
Starting Price: $1,077
Standard Lead Time: 1-5 Days
Purchase Options
Add KX15B accessory kit (+ $226)
North America, 48 V. Powers multiple axes
- 1 x PS15S-48V65: Power Supply, 48 V 6.5 A
- 1 x U-DC06: Data Cable, 6 ft, USB A to B Connector
- 1 x X-DC02: Data Cable, 2 ft (0.6 m), X-Series Products
Total Price
$1,298 (USD) *
Add KX14B accessory kit (+ $138)
North America, 48 V. Powers multiple axes
- 1 x PS14S-48V37: Power Supply, 48 V 3.75 A
- 1 x U-DC06: Data Cable, 6 ft, USB A to B Connector
- 1 x X-DC02: Data Cable, 2 ft (0.6 m), X-Series Products
Total Price
$1,210 (USD) *
Add KX12B accessory kit (+ $76)
North America, 24 V. Powers multiple axes
- 1 x PS12S-24V30: Power Supply, 24 V 3.0 A
- 1 x U-DC06: Data Cable, 6 ft, USB A to B Connector
- 1 x X-DC02: Data Cable, 2 ft (0.6 m), X-Series Products
Total Price
$1,148 (USD) *
Add KX13B accessory kit (+ $63)
North America, 48 V. Powers one axis
- 1 x PS13S-48V12: Power Supply, 48 V 1.25 A
- 1 x U-DC06: Data Cable, 6 ft, USB A to B Connector
- 1 x X-DC02: Data Cable, 2 ft (0.6 m), X-Series Products
Total Price
$1,135 (USD) *
Add PTB2 accessory (+ $5)
Power Supply Not Included
- 1 x PTB2: Power Terminal Block, 2 Pin, 5 mm Pitch, for Custom Power Supply
Total Price
$1,077 (USD) *
* These are our direct prices in USD to customers in North America. If you are in Canada, click the Canadian flag icon at the top right of the page to see CAD prices. If you are in a country outside North America where we have an exclusive distributor, please check with the distributor for pricing. Distributor prices might be slightly higher to factor in shipping and import fees. Click here for a list of Zaber's Distributors.
X-MCB1 Specifications
| AutoDetect | |
| Communication Interface | RS-232, USB 2.0 |
| Communication Protocol | Zaber ASCII (Default), Zaber Binary |
| Data Cable Connection | Locking 4-pin M8, USB-B |
| Power Supply | 24-48 VDC |
| Power Plug | 2-pin Screw Terminal |
| Maximum Current Draw | Motor and supply voltage dependent |
| Controller Maximum Current Per Phase | 1410 mA (2000 mA peak) |
| Motor Connection | D-Sub 15 female |
| Default Resolution | 1/64 of a step |
| Manual Control | Indexed knob with push switch |
| Axes of Motion | 1 |
| LED Indicators | Power, System Error, Axis Status, Axis Error |
| Limit Sensors per Axis | 3 |
| Isolated Digital Input | 2 |
| Isolated Digital Output | 2 |
| Analog Input | 2 |
| Analog Input Range | 0-10 V |
| Analog Input Resolution | 1 mV |
| Operating Temperature Range | 0 to 50 °C |
| CE Compliant | |
| Vacuum Compatible | |
| Weight | 0.24 kg (0.529 lb) |
