X-VSR-SV2 Series
High vacuum vertical stages with built-in controllers

Image is representative of the X-VSR-SV2 Series and may not match the selected variant.
X-VSR40A-SV2
40 mm Travel
Starting Price: $6,689
Standard Lead Time: 7-10 Days
Purchase Options
Add KX14P accessory kit (+ $274)
North America, 48 V. Powers multiple axes
- 1 x PS14S-48V37: Power Supply, 48 V 3.75 A
- 1 x X-DC06: Data Cable, 6 ft (2 m), X-Series Products
- 1 x X-PIB: Daisy-chain Power Injector, X-Series
- 1 x X-USBDC: USB to Serial Converter Cable, M8 Female Plug, X-Series Products
Total Price
$6,963 (USD) *
Add KX13P accessory kit (+ $199)
North America, 48 V. Powers one axis
- 1 x PS13S-48V12: Power Supply, 48 V 1.25 A
- 1 x X-DC06: Data Cable, 6 ft (2 m), X-Series Products
- 1 x X-PIB: Daisy-chain Power Injector, X-Series
- 1 x X-USBDC: USB to Serial Converter Cable, M8 Female Plug, X-Series Products
Total Price
$6,888 (USD) *
Stand-alone
Total Price
$6,689 (USD) *
* These are our direct prices in USD to customers in North America. If you are in Canada, click the Canadian flag icon at the top right of the page to see CAD prices. If you are in a country outside North America where we have an exclusive distributor, please check with the distributor for pricing. Distributor prices might be slightly higher to factor in shipping and import fees. Click here for a list of Zaber's Distributors.
X-VSR40A-SV2 Specifications
| Microstep Size (Default Resolution) | 0.09525 µm |
| Built-in Controller | |
| Travel Range | 40 mm (1.575") |
| Accuracy (unidirectional) | 35 µm (0.001378") |
| Loaded Accuracy (10 N) | 20 µm (0.000787") |
| Repeatability | < 1 µm (< 0.000039") |
| Loaded Backlash (10 N) | < 10 µm (< 0.000394") |
| Backlash | < 35 µm (< 0.001378") |
| Maximum Speed | 28 mm/s (1.102"/s) |
| Minimum Speed | 0.000058 mm/s (0.000002"/s) |
| Speed Resolution | 0.000058 mm/s (0.000002"/s) |
| Peak Thrust | 200 N (44.9 lb) |
| Maximum Continuous Thrust | 100 N (22.4 lb) |
| Communication Interface | RS-232 |
| Communication Protocol | Zaber ASCII (Default), Zaber Binary |
| Data Cable Connection | Teflon flying leads with M8 4 pin M/F |
| Maximum Centered Load | 100 N (22.4 lb) |
| Maximum Moment (Pitch) | 300 N⋅cm (424.8 oz⋅in) |
| Maximum Moment (Roll) | 300 N⋅cm (424.8 oz⋅in) |
| Maximum Moment (Yaw) | 300 N⋅cm (424.8 oz⋅in) |
| Horizontal Runout | < 35 µm (< 0.001378") |
| Pitch | 0.08° (1.396 mrad) |
| Roll | 0.08° (1.396 mrad) |
| Yaw | .08° (1.396 mrad) |
| Power Supply | 24-48 VDC |
| Power Plug | None, use X-PIB |
| Maximum Current Draw | 950 mA |
| Linear Motion Per Motor Rev | 1.2192 mm (0.048") |
| Motor Steps Per Rev | 200 |
| Motor Type | Stepper (2 phase) |
| Motor Rated Current | 700 mA/phase |
| Inductance | 8.7 mH/phase |
| Default Resolution | 1/64 of a step |
| Guide Type | Crossed-Roller Bearing |
| Mechanical Drive System | Precision Lead Screw |
| Limit or Home Sensing | Magnetic home sensor |
| Manual Control | |
| Axes of Motion | 1 |
| Mounting Interface | M6 and M3 threaded holes |
| Operating Temperature Range | 0-50 °C |
| CE Compliant | |
| Vacuum Compatible | High vacuum (10-6 Torr) |
| Weight | 0.770 kg (1.698 lb) |
Specification Charts & Notes
Thrust or torque is a function of speed. The values given above are maximums. These values cannot both be achieved simultaneously (i.e. at maximum speed, the unit will not produce maximum thrust).
